fbpx
Toruń, Polska
+48 505 727 704
info@happynewmedia.pl

14 gotowych pomysłów na video content marketing w Twojej firmie.

14 gotowych pomysłów na video content marketing w Twojej firmie.

14 gotowych pomysłów na video content marketingu w Twojej firmie

Video content marketing rośnie z roku na rok. Użytkownicy oglądają ponad 500 milionów godzin treści wideo, każdego dnia na YouTube. Osoby, które chcą wykorzystać siłę video, mierzą się z dużym problemem na samym początku. Ciężko zdecydować się jaką treść mamy publikować i co zainteresuje widza, przecież jest tak dużo formatów, w których można się pogubić.

Dlatego specjalnie dla Ciebie, zebrałem wszystkie najważniejsze formaty wideo, które możesz wykorzystać w swojej strategii marketingowej. Wszystko popieram konkretnymi przykładami, które pomogą Ci zrozumieć “jak to ma wyglądać”.

Pamiętaj, że nie musisz tworzyć wszystkich pokazanych przeze mnie formatów, zdecyduj się na 3 lub 4, które najlepiej Ci pasują. Pozostałe możesz zrealizować przy okazji.

1. Vlogi / Treści edukacyjne

“Content is King” jak mówi klasyk. I coś w tym jest, a nawet bardzo dużo. Dziel się wartościową i przydatną treścią, która pomoże Twoim odbiorcą, a w przyszłości klientom.

Dzięki temu pokazujesz swoją eksperckość w danej dziedzinie. Dzieląc się wiedzą, niczego nie tracisz, a pokazujesz, że to już wiesz, rozwijasz się i uczysz nowych rzeczy. Przecież wolimy pracować z ekspertami w danej dziedzinie, niż z osobami, co do których nie mamy pewności czy się na tym znają.

Przykład:

Oto jeden z serii vlogów które przygotowałem dla Joanny Cieślak-Ospalska z bloga Positive Mind.

Treść którą przygotowała Joanna, świetnie sprawdza się na dłuższa metę. Są przydatne i ponadczasowe, dzięki temu są interesujące dla odbiorców przez długi czas. Jeśli nie masz za dużo czasu, taka forma jest dla ciebie idealna, treść którą tworzysz raz, pracuje na twoją markę przed kilka lat. Podczas jednej sesji nagraniowej, możesz przygotować kilka odcinków na wiele tygodni. Tak samo było w tym wypadku, jednego dnia (dokładnie w ciągu 2 godzin) nagraliśmy 8 odcinków.Nie zapomnij o tym, żeby treść była przydatna dla Twojego odbiorcy. Jeśli znasz swoją publiczność, z łatwością przygotujesz listę tematów, które warto poruszyć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak lepiej prowadzić swój kanał na YouTube, koniecznie przeczytaj mój poprzedni artykuł, w którym wyjaśniam kilka kluczowych elementów, które rozwiną Twój kanał.

Fakt o wideo w Internecie #1

45% użytkowników ogląda więcej niż godzinę tygodniowo filmów na Facebooku lub YouTube. (źródło:HubSpot)

2. Q&A / Pytania i Odpowiedzi

Ten format idealnie łączy się z vlogami opisanymi powyżej. Pod koniec każdego odcinka możesz poprosić widzów oto aby zadali pytania odnośnie tego odcinka.

Pytania i odpowiedzi budują niesamowitą wiedzę z Twoimi odbiorcami. Widz ma szansę zadać Tobie (ekspertowi) pytanie na nurtujący go temat. Zaangażowanie widzów pod Twoimi filmami jest ważniejsze niż wyświetlenia.

Z drugiej strony pytania od widza mogą pomóc przebić szklany sufit związany z tematami kolejnych odcinków. Widzowie mogą szukać odpowiedzi na tematy, które są dla Ciebie oczywiste, a dla nich nie do końca. To może być świetną kopalnią pomysłów na wiele odcinków.

Przykład:

Fakt o wideo w Internecie #2

48% marketerów planuje dodać YouTube do swojej strategii w przyszłym roku. (źródło: Hubspot)

3. Wywiady

Ten typ wideo jest bardzo ciekawy z perspektywy widza. Widz ma możliwość dowiedzenia się czegoś nowego z danej branży bezpośrednio od eksperta.

Forma wywiadu wideo jest jedną z łatwiejszych sposobów na stworzenie ciekawej treści. Bo “ciężar” trochę spada na gościa (ale jeżeli jest to ekspert, to problemem będzie przerwać mu wypowiedź 🙂 Zapraszając gości na serię wywiadów, możesz wykorzystać ich wiedzę do tworzenia treści dla Ciebie.

Masz też okazję do skojarzenia Twojej marki z marką gościa udzielającego wywiad, a w oczach widzów podświadomie będziesz odbierany również jako ekspert. Możesz zbudować większą wiarygodność wśród swoich odbiorców, kojarząc się z innymi osobami o pozytywnej reputacji.

Dodatkową korzyścią wynikającą z wykorzystania wywiadów do tworzenia treści jest to, że goście mogą dzielić się wywiadem z własną  publicznością, co zwiększa zasięg Twojej treści.

Przykład:

Fakt o wideo w Internecie #3

YouTube jest drugą zaraz po Google największą wyszukiwarką w internecie. (źródło: Alexa)

4. Zaplecze / Backstage / Kulisy / Making of

Jakkolwiek tego nie nazwiemy, ludzi ciekawi co się dzieje za “kotarą”, więc warto wykorzystać tą naturalną ludzką ciekawość.

Wideo z zaplecza Twojej firmy świetnie będzie budowało zaufanie. Dzięki takiej treści, możesz pokazać jak pracujesz, jak wygląda Twój świat na co dzień. Ludzie dzięki temu mogą Cię polubić, zobaczyć na własne oczy, że (co wydaje się oczywiste) jesteś człowiekiem. Pokazanie ludzkiej twarzy firmy jest świetnym sposobem na zbudowanie relacji z klientami, a raczej z wiernymi klientami. Marka z ludzką twarzą sprawia, iż czujemy, że jest bliżej nas.

Przykład:

Zobacz co przygotowałem z sesji zdjęciowej dla Eveline Cosmetics. Z trwającej 10 godzin sesji zdjęciowej przygotowałam 2-minutowy film, pokazujący jak było. Wideo tego typu świetnie sprawdza się w mediach społecznościowych, ponieważ ludzie są ciekawscy i chcą zobaczyć coś więcej. Interesuje ich, jak i gdzie powstały dane zdjęcia i kto stał za tym wszystkim. Chyba każdy po pokazie iluzjonisty chciał się dowiedzieć jak to zrobił!? Wykorzystaj to i daj ludziom lekką treść, która ich rzeczywiście zaciekawi.

Fakt o wideo w Internecie #4

Treść wideo na Facebooku zyskują średnio o 135% większy zasięg organiczny niż zdjęcie. (źródło: Socialbakers)

5. Filmy demonstracyjne / Wyjaśniacze / Filmy produktowe / How – to

Praktycznie każda firma powinna mieć firm objaśniający. Krótki film, w którym wyjaśnione jest czym się zajmuje lub jak działa ich usługa lub produkt. Wideo tego typu ma być najprostszą formą przekazania czym się zajmujesz. Klienci nie chcą i nie mają czasu na czytanie przepięknych długich tekstowych opisów. Chcą prostego przekazu. Sekretem dobrych i skutecznych filmów objaśniających jest dobrze wcześniej przygotowana opowieść, która zaskoczy widza.

Przykład:

Za przykład posłuży pierwszy film objaśniający Dropboxa. Teraz już doskonale wiesz czym jest Dropbox, jak działają chmury, które wykorzystujesz na na co dzień. W 2007 roku gdy firma z San Francisco startowała, musiała w jakiś przystępny sposób wyjaśnić co dokładnie będzie robić ich usługa.

Film objaśniający (explainer video) jest zrealizowany w dość surowej i prostej technice, ale to nie przeszkadza! W ciekawy sposób nakreślił problem, pokazuje rozwiązanie oraz zalety usługi.

Fakt o wideo w Internecie #5

Prawie 50% internautów szuka filmów video związanych z produktem lub usługą przed dokonaniem zakupu. (źródło: ThinkWithGoogle)

6. Case study / Studium przypadku

Jest to opowieść, w jaki sposób pomogłeś swojemu klientów. Krok po kroku wyjaśniasz jak rozwiązać dany problem. Może to opowiedzieć klient lub Ty sam. Pokazujesz także kulisy swojej pracy, a dzięki zawartej wiedzy odbiorca może dowiedzieć się czegoś wartościowego. Pamiętaj, dzieląc się wiedzą niczego nie tracisz. Część osób może samemu poradzić sobie z własnym problemem (ale skoro ma na to czas, to on nie był twoim klientem). Tylko ty dobrze wiesz, jak dużo czasu Ci to zajęło i jak dużą rolę odegrało tutaj Twoje wieloletnie doświadczenie.

Przykład:

Fakt o wideo w Internecie #6

Dodanie video do landing page może zwiększyć konwersję o 80%. (źródło: EyeView)

7. Wideo z życia firmy / Kultura organizacyjna

Ważnymi wydarzeniami z życia firmy warto się pochwalić. Daje to możliwość pokazania firmy od ludzkiej strony. W naszej kulturze nie wypada się chwalić, ale coraz więcej polskich firm stawia na otwarty i szczery przekaz, opowiadając o tym, co dzieje się u nich na co dzień.

Mogą to być także bardziej luźne wideo obejmujące wyrywkowe wywiady z pracownikami, gry w biurze, żarty, przyjęcia urodzinowe i wszystko pomiędzy.

Celem jest pokazanie, że twoja marka nie jest tylko profesjonalną firmą bez charakteru, ale złożoną z fajnych i ciekawych ludzi.

Tego rodzaju filmy wideo świetnie wspiera dział HR i mogą być wykorzystane do przyciągnięcia najlepszych i najzdolniejszych kandydatów do pracy. Jest to szczególnie ważne na rynku pracownika. Lepiej, żeby ludzie sami chcieli pracować w Twojej firmie.

W dzisiejszych czasach firmy walczą o wyróżnienie się na rynku i nie jest wcale łatwe przebić się z przekazem. Twój przekaz może zainteresować ludzi jedynie wtedy, gdy pokażesz swoją unikatową osobowość.

Przykład:

Krótki film który zrealizowałem dla Decoroom, który przedstawia powstanie jubileuszowego muralu na 10-lecie istnienia firmy. Proces powstawania muralu przeplata się z wypowiedziami prezesów. Mural w ciekawy sposób zaznacza obecność firmy na rynku oraz to, co osiągnęli do tej pory.

Ten film w ciekawy sposób opowiada historię i znaczenie powstania muralu i stanowi świetne dopełnienie o historii firmy.

Fakt o wideo w Internecie #7

Do 2020 r. ponad 80% całego ruchu Internetowego będą stanowić treści video. (źródło:Cisco)

8. Recenzje produktów / Narzędzi

W wideo z recenzji produktów świetnie sprawdzają się e-commerce. Sklepy internetowe w ten sposób budują świadomość istnienia takiego sklepu, co przekłada się na wzrost sprzedaży.

Nie ograniczajmy się tylko do e-commerce, można przygotować kilka ciekawych filmów recenzujących narzędzia, które Ty wykorzystujesz w pracy. Na pewno masz kilka aplikacji, które używasz na co dzień, warto się z tym podzielić z widzami, to może im pomóc. Pamiętaj, że treść powinna być pomocna i przydatna. To, że jakieś narzędzie jest dla ciebie oczywiste nie oznacza, że każdy o nim wie i używa.

Przykład:

Fakt o wideo w Internecie #8

Kupujący, którzy oglądają filmy produktowe, mają 1,81 razy większe szanse na dokonanie zakupu niż osoby nie oglądające. (źródło: Adobe)​

9. Rekomendacje klientów

Nikt lepiej nie zareklamuje Twoje produkt czy usług jak zadowolony klient. Rekomendacje wideo są potężnym dowodem społecznym, który rozwieje wątpliwości nowych klientów.

Jeśli Twoja firma zajmuje się organizacją wydarzeń, takich jak warsztat czy konferencje, poproś niektórych uczestników o możliwość nagrania krótkich wypowiedzi.

Natomiast jeśli zajmujesz się sprzedażą produktów lub usług poproś o spotkanie ze swoimi klientami w jego biurze. Jest to dla niego bardziej komfortowe i zminimalizuje stres związany z wystąpieniem przed kamerą. Referencje nie muszą być długie, mogą trwać od 30 do 90 sekund, zwięzłe i szczere polecenie będzie działało na korzyść Twojej marki.  

Przykład:

Fakt o wideo w Internecie #9

Użycie słowa “wideo” w temacie wiadomości e-mail zwiększa otwieralność o 19%. (źródło: Syndacast)

10. Relacje z wydarzeń

Dobrze przygotowane wideo z targów czy konferencji to przede wszystkim dotarcie do większej ilości osób. Po pierwsze do osób, które nie mogły być na wydarzeniu osobiście, ale co istotniejsze do osób które pierwszy raz mają styczność z tym wydarzeniem. Dzięki opowiedzeniu tego w formie wideo, łatwiej zachęcisz do przybycia na Twoje stanowisko w kolejnych edycjach.Wideo z wydarzenia zwiększa obecność marki w Internecie w taki sposób, że samo wydarzenie na żywo nie jest w stanie dotrzeć do takiej ilości osób, pracuje na Twoją korzyść. Świetnie wzmacnia markę Twojej firmy, ludzie mogą zobaczyć co robiłeś wcześniej, pokaże drogę jaką przeszedłeś. Masz silne fundamenty i warto Tobie zaufać.

Przykład:

Zobacz, jaką relacje z targów przygotowałam dla Bibus Menos. Firma świetnie się przygotowała i miała zaplanowaną wypowiedź każdego z pracowników, który w kilku zdaniach opowiada o najważniejszych elementach oferty.

Film ten został dystrybuowany w wielu mediach, od Facebooka, firmową stronę internetową, Youtube, LinkedIna aż po własny newsletter. Dzięki temu, przekaz dotarł do wielokrotnie większej grupy odbiorców niż miałoby to miejsce na samych targach. Dzięki takiej relacji z targów, łatwiej będzie zachęcić na kolejne wydarzenia, bo ludzie będą wiedzieli czego mogą się spodziewać.

Jeśli wybierasz się na targi czy konferencje lub organizujesz firmowe wydarzenie, możemy pomóc w przygotowaniu świetnej relacji wideo, więcej możesz dowiedzieć się tutaj.

Fakt o wideo w Internecie #10

Odwiedzający spędzają średnio 2,6 razy więcej czasu na stronach z treścią video niż bez niego. (źródło:Insivia)

11. Wideo z prezentacji / Konferencji

Jeśli jesteś zapraszany na konferencje jako prelegent — to jesteś postrzegany jako ekspert! Więc jeśli poświęcasz kilka dni z Twojego cennego czasu na przygotowanie prezentacji i  podróż, warto maksymalnie wykorzystać taką okazję na swoją korzyść. Dzięki wideo dotrzesz do większej liczby osób przez długi czas.

Tutaj przypomnę, że konferencje mogą być możliwością nagrania innego rodzaju treści, o których pisałem wcześniej tj. wywiady z ekspertami, rekomendacje klientów, czy relacja z wydarzenia.

Przykład:

Fakt o wideo w Internecie #11

Oglądający zapamiętują 95% wiadomości podczas oglądania jej w formie video, w porównaniu z 10% podczas czytania jej w postaci tekstowej. (źródło: Wirebuzz)

12. Webinary / Zapisy z live’ów

Jeżeli prowadzisz webinary czy relacje na żywo, warto udostępnić tą treść na innych platformach. Często się o tym zapomina, jeśli prowadziłeś relację na żywo na Facebooku, zapisz to wideo i udostępnij na swoim kanale YouTube, dzięki temu więcej ludzi będzie mogło go znaleźć.

Przykład:

Fakt o wideo w Internecie #12

Oglądający zapamiętują 95% wiadomości podczas oglądania jej w formie video, w porównaniu z 10% podczas czytania jej w postaci tekstowej. (źródło:Wirebuzz)

13. Tutoriale / Filmy instruktażowe

Filmy instruktażowe dają możliwość dokładnego dowiedzenia się jak używać produktu.

Szczególnie, że pisemne instrukcje obsługi nie są … atrakcyjne, nikt nie mówi “Najpierw przeczytam te 160 stron instrukcji, a potem włączam tę pralkę”. Jestem przekonany, że przed zakupem jakiejś rzeczy, obejrzałeś kilka filmy na YouTube pokazujach wszystkie funkcje urządzenia.

Więc jeśli produkujesz niesamowite urządzenia czy oferujesz usługi, zadbaj o to, aby ludzie mieli gdzie się o nich dowiedzieć. Lepiej niech ta treść będzie u Ciebie niż u konkurencji.

Przykład:

Świetnym przykładem wykorzystania  filmów instruktażowych jest Nozbe. W aplikacji jest dostępna zakładka z blisko 20 krótkimi filmami instruktażowymi, objaśniającymi najważniejsze funkcje aplikacji. Jest to szczególnie przydatne dla osób które są maksymalnie wykorzystać narzędzie.

Fakt o wideo w Internecie #13

YouTube jest drugą zaraz po Google największą wyszukiwarką w internecie. (źródło: Alexa)

14. Storytelling video / Historia firmy / About us / Brand videos

I na końcu moja ulubiona forma treści, czyli visual storytelling.

Nic tak nie przyciąga naszej uwagi tak jak opowieść. Towarzyszą nam od tysięcy lat, w genach mamy opowiadanie i słuchanie świetnych historii. Każda osoba, organizacja czy firma ma historię, tylko nie każdy o niej opowiada.

Jeśli chcesz kogoś poznać, chcesz znać jego historię. Daj możliwość poznania własnej historii.

Przykład:

Dobrze zobrazuje ten rodzaj filmów, historię którą opowiedziałem o Toruńskiej fundacji Alternatywna.

Główną bohaterką jest prezes fundacji, Agnieszka Rogaszewska, która opowiada o tym jak zaczęła się jej przygoda z szyciem, jakie były jej początki z szyciem z materiałów odzyskanych, oraz to co się zmieniło na przestrzeni kilku lat. Z pasją opowiada o tym jak projektują i szyją ubrania w fundacji, jakimi wartościami się kierują. Jaka misja im przyświeca. Film został umieszczony na stronie głównej fundacji. Miejsce jest idealne, bo tutaj nowe osoby mają okazję w łatwy i wygodny sposób poznać kim jest, co robi i jaka jest fundacja.

Jeśli chcesz opowiedzieć historię tego czym się zajmuje Twoja firma, przeczytaj więcej Tutaj.

Fakt o wideo w Internecie #14

Dodanie video do landing page może zwiększyć konwersję o 80%. (źródło: EyeView)

Jeśli chcesz wprowadzić video marketing w Twojej firmie możemy Ci pomóc. Happy New Media zajmuje się produkcją wideo, wspólnie ustalimy który rodzaj treści będzie dla Ciebie odpowiedni. Nagramy, zmontujemy i dostarczymy wideo wysokiej jakości. Więcej szczegółów o naszej ofercie video content marketingu znajdziesz tutaj.

Krzysztof z Happy New Media

Autor: Krzysztof z Happy New Media

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *