fbpx
Toruń, Polska
+48 505 727 704
info@happynewmedia.pl

Jak przygotować własną strategię video content marketingową?

Jak przygotować własną strategię video content marketingową?

Strategia video content marketingu dla Twojej firmy

Ten artykuł nie zawiera gotowej strategii video marketingowej, ma on być dobrym początkiem do pracy nad własną strategią. Zebrałem najważniejsze pytania, na które musisz samodzielnie odpowiedzieć. Im więcej rzeczy zaplanujesz wcześniej, tym mniej rzeczy Ciebie zaskoczy podczas pracy, a także pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Na przygotowanie strategii warto poświęcić trochę czasu, aby wszystko dobrze przemyśleć.

Twoja strategia powinna być spisana, czy to w formie papierowej, czy pliku pdf. Niech to będzie dokument dostępny dla osób zaangażowanych w tworzenie treści. Będą mogli zawsze do niego zajrzeć i zweryfikować czy to, co robią mieści się w ramach strategii.

Jaki cel chcesz osiągnąć?

Określenie kierunku, w którym chcemy iść jest bardzo ważne, ponieważ pozwala oddzielić rzeczy istotne od nieistotnych i skupić się na tym, co jest najważniejsze. Dzięki określonym celom łatwiej będzie Ci sprawdzić, czy Twoje działania przynoszą efekt. Będziesz miał punkt wyjścia. W rzeczywistości Twoja strategia marketingowa jest uzależniona od Twoich celów, więc określ je dokładnie.

Przykładowe cele, które mogą być dla Ciebie punktem wyjścia:

 • Zwiększenie świadomości marki,
 • Zwiększenie sprzedaży — mierzone liczbą złożonych zamówień, wysłanych zapytań ofertowych itp.,
 • Zaangażowanie widza — przeważnie mierzone jako ilość wyświetleń, komentarzy czy średnia długość oglądania filmu.

Możesz spróbować osiągnąć kilka celów w tym samym czasie, ale pamiętaj, że im bardziej konkretny jest Twój ostateczny cel, tym łatwiej będzie tworzyć udane treści wideo.

Kim są Twoi odbiorcy?

Jeśli chcesz, aby Twoja strategia video działała, musisz najpierw wiedzieć do kogo mówisz.

Wszystkie udane kampanie marketingowe charakteryzują się tym, że wiedzą do kogo kierują swój przekaz. Zacznij od zbadania do kogo chcesz dotrzeć? Jaki rodzaj treści jest poszukiwany? Gdzie są obecni Twoi klienci. Nie ma sensu tworzyć treści wideo, które docierają do wszystkich, a tak naprawdę do nikogo.

Zdefiniuj swoją grupę odbiorców, im bardziej konkretnie, tym lepiej. Stwórz profil swoich odbiorców, poznaj co lubią, jakie mają zainteresowania, czego potrzebują, jakie mają problemy — pomoże Ci to stworzyć treść wideo, która ich zainteresuje.  

Możesz tych informacji szukać w statystykach na własnej stronie na Facebooku lub w Google Analytics. Przeanalizuj kim byli Twoi dotychczasowi klienci, co ich charakteryzowało, może to był wiek, płeć, stanowisko, wykształcenie, miejsce pracy lub to gdzie mieszkają.

Pomyśl o tym czego ludzie oczekują od Twoich treści. Co możesz zrobić, aby Twój film był jak najbardziej odpowiedni dla widzów?

Te pytania są bardzo ważne i musisz na nie odpowiedzieć przed rozpoczęciem tworzenia jakichkolwiek treści wideo. Bądź otwarty i przygotuj się na dostosowanie swoich pomysłów do rzeczywistych potrzeb odbiorców, a nie tego, co Twoim zdaniem będzie im się podobać.

Podczas gdy dla firm B2C pożądany może być szeroki zasięg, sytuacja w B2B jest nieco inna i lepiej sprawdzi się  bardziej precyzyjna grupa odbiorców. Marki B2B często mają trudniej i problemem może wydawać się fakt, że docierają często do bardzo wąskiego grona odbiorców, a uzyskane liczby wyświetleń mogą nie zachwycać i zniechęcać.

Możesz popatrzeć na tę sytuację z innej strony; dzięki wąskiej grupie możesz dotrzeć do bardziej jakościowego widza, który ma bardzo nietypowe potrzeby i tylko u Ciebie może znaleźć o tym informacje.

Jaki masz budżet?

Wyznacz sobie budżet na działania marketingowe, określ ile chcesz przeznaczyć na promocję treści, a ile na produkcję. Wszystko zależy od wielkości firmy, dzięki budżetowi łatwiej zapanujesz nad wydawanymi pieniędzmi, może się okazać, że Twoja treść osiąga zadowalający ruch organiczny, więc pieniądze na reklamę możesz przeznaczyć na produkcję większej ilości wideo.

Jaki rodzaj treści będziesz publikować?

Oto krótka lista najważniejszych formatów wideo, które możesz publikować. Wybierz 3 – 4 rodzaje, które Ci odpowiadają i pasują do obranego celu. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów oraz konkretne przykłady, koniecznie przeczytaj mój poprzedni artykuł:

Przykłady:

 •  Vlogi / Treści edukacyjne (Dowiedz się więcej)
 •  Pytania i Odpowiedz
 • Wywiady
 • Zaplecze / Backstage / Kulisy / Making of
 • Filmy demonstracyjne / Wyjaśniacze / Filmy produktowe / How – to
 • Case study / Studium przypadku
 • Wideo z życia firmy / Kultura organizacyjna
 • Recenzje produktów / Narzędzi
 • Rekomendacje klientów
 • Relacje z wydarzeń (Dowiedz się więcej)
 • Wideo z prezentacji / Konferencji
 • Webinary / Zapisy z live’ów
 • Tutoriale / Filmy instruktażowe
 • Storytelling video / Historia firmy / About as / Brand videos (Dowiedz się więcej)

Kto będzie odpowiedzialny za realizację / produkcję wideo?

Wszystko zależy od budżetu oraz czasu, jakim dysponujesz. Są dwa główne drogi, jakimi możesz podążyć: możesz samodzielnie nagrać treść wideo albo zlecić to profesjonalnej ekipie.

Samodzielnie:

Nagranie, montaż, publikacja leży po Twojej stronie. Masz wtedy pełny wpływ na to, kiedy i jak nagrywasz. Daje to sporo swobody, nie stresują Cię osoby dookoła. To rozwiązanie na pewno pochłonie większą ilość czasu, bo wszystko będziesz musiał zrobić samodzielnie. Do nagrania będzie potrzebne kilka rzeczy:

 • Kamera — na początku wystarczy ta, którą masz w swoim smartfonie,
 • Mikrofon — to pierwsza i najważniejsza rzecz, w którą musisz zainwestować. Dobry dźwięk to połowa sukcesu dobrego filmu. Jeżeli nie będzie Cię słychać, ludzi to zirytuje i szybko przełączą się na coś innego,
 • Oświetlenie — możesz wykorzystać naturalne (darmowe!) światło dzienne lub zainwestować w lampy studyjne,
 • Statyw,
 • Oprogramowanie do montażu video — przed pierwszym montażem będziesz musiał obejrzeć kilka tutoriali,

Z rozmów z moimi klientami wiem, że za dużo swobody powodowało, że nagrywali jeden film, po kilku dniach musieli go nagrywać jeszcze raz, bo o czymś zapomnieli i cały proces przedłużał się w nieskończoność. Przekładało się to na regularność publikacji, a kolejne opóźnienia mogą demotywować do następnych nagrań.

Ekipa filmowa:

To rozwiązanie jest o wiele szybsze, bo tak naprawdę skupiasz się tylko i wyłącznie na przygotowaniu merytorycznej treści. Profesjonalna ekipa filmowa zadba o nagranie wysokiej jakości materiału z dobrym dźwiękiem, pamiętając o oświetleniu. Doradzi, w jaki sposób masz ustawić się przed kamerą i wiele innych rzeczy, o których nie zdawałeś sobie sprawy. (Przykładowo, nagminne patrzenie się na ekran telefonu, a nie prosto w kamerę).

Moi dotychczasowi klienci, samodzielnie zaczynali nagrywać swoje wideo, ale ilość czasu, który poświęcali na przygotowanie, nagranie i montaż ich przytłaczał.

Bardzo często słyszałem ulgę, że nie muszą pilnować czy wszystko się dobrze nagrywa, czy ich widać dobrze w kadrze, czy dźwięk się nagrał. Pozwoliło im zaoszczędzić to mnóstwo czasu, który mogli poświęcić tylko na przygotowanie merytorycznej treści.

Jeśli potrzebujesz wyprodukować treść wideo wysokiej jakości, możemy Tobie pomóc. Zajmujemy się produkcją wideo, pomożemy nagrać, zmontować, a także doradzimy która treść będzie dla Ciebie odpowiednia. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Kto będzie odpowiedzialny za tworzenie treści?

Możesz to być Ty sam albo grupa pracowników. Dla jednej osoby może to być za dużym projekt do realizacji, ale możesz podzielić to na wszystkich pracowników w firmie, którzy przygotują raz na jakiś czas jeden scenariusz do odcinka. Takie rozwiązanie angażuje całą firmę do przygotowania oryginalnej i wartościowej treści.

Jak będziesz mierzyć efekty działań video marketingowych?

Możesz mierzyć na kilka sposobów, wszystko zależy od tego co jest dla Ciebie istotne i jaki cel sobie określiłeś.

Liczby:

Ilość: wyświetleń, udostępnień, komentarzy, subskrypcji czy długość utrzymania uwagi widza. Jeżeli publikujesz treści na YouTube, wszystkie te dane, a nawet więcej, znajdziesz w rozbudowanej zakładce analityka.

Opinie:

Czy pojawiają się komentarze pod filmami, czy nie? Jak reagują widzowie? Jak jest jakość komentarzy? Jakie opinie docierają do Ciebie od znajomych i klientów?

Konwersja:

Przykładowo, może to być przejście do sklepu i złożenie zamówienia czy zapytań ofertowych albo założenia konta testowego w przypadku jakiejś usługi subskrypcyjnej.

Pamiętaj, że to gra na dłuższą metę. Jeśli będziesz w tym regularny, pierwsze efekty zobaczysz po kilku tygodniach albo miesiącach. Wartość i zaufanie do Twojej marki raz zbudowane będą pracowały na Twoją korzyść.

Co ma wydarzyć się po obejrzeniu treści?

Twoje filmy będą konkurować o uwagę widza. Gdy już ktoś się zdecyduje poświęcić swój cenny czas na obejrzenie Twojego filmu, upewnij się, że wiesz co chcesz aby zrobił dalej.

Przykładowo, może to być zachęcenie do subskrypcji kanału, bo w przyszłym tygodniu będzie kolejny odcinek z tym tematem, dzięki temu będzie na bieżąco.

Może to być zachęcenie do pobrania darmowego e-booka lub jakiegoś przydatnego szablonu. Wszystko zależy od tego gdzie chcesz pokierować widza i nie mówię tutaj o ostrej sprzedaży, bo widzowie od razu uciekną, (przecież nie chcesz być prowadzącym Telezakupów Mango).

Gdzie będzie dystrybuowana treść wideo?

YouTube — Prawdopodobnie stanie się głównym miejscem, w którym będziesz publikował swoje wideo. Zaletą YouTube jest fakt, że jest drugą co do wielkości wyszukiwarką w Internecie, co przełoży się na większe dotarcie Twojej treści do widzów.

Facebook / LinkedIn / Instagram — te serwisy zebrałem w jeden punkt, ponieważ lepiej wykorzystać je do publikacji zapowiedzi lub fragmentów głównych filmów. Dzięki rozbudowanym systemom reklamowym, w prosty sposób możesz wypromować i przekierować nowych odbiorców do pełnej treści.

Newsletter — Jest świetnym miejscem do dystrybucji treści video. Przygotuj spersonalizowany przekaz, w którym możesz powiedzieć coś więcej o pomyśle powstania tego filmu oraz całym zapleczu. To także wyróżni przekaz, jeśli ktoś zapisał się na Twój newsletter, prawdopodobnie ma Ciebie także na Facebook’u czy LinkedIn, dlatego nie chce przeczytać tego samego opisu. Zrób coś innego, specjalnego dla czytelników Newslettera.

Blog — Wspominałem już o tym wyżej, dobrą praktyką jest spisanie odcinka wideo i dodanie go w formie artykułu na blogu (oraz dodanie samego filmu). Takie działanie pomaga w lepszym pozycjonowaniu treści w wynikach wyszukiwarek.

Strona internetowa — Dodaj film do aktualności na stronie albo od razu na główną stronę. Jeżeli tworzysz treść to chcesz aby dotarła do odbiorców a własna strona internetowa jest Twoją wizytówką, warto to wykorzystać.

E-mail — Umieść krótki opis oraz link do filmu w stopce wiadomości lub bezpośrednio wyślij, do której osoby chcesz się przypomnieć lub do osoby, której treść może być interesująca. Taka wiadomość będzie odebrana jako miły gest.

 

Jak promować treść wideo?

Optymalizacja SEO – Publikując wideo musisz pamiętać o kilku kluczowych elementach, które wpływają na pozycje w wyniki wyszukiwania:

Tytuł — który będzie interesujący i zachęcający do kliknięcia. Przykład: “Optymalizacja SEO na YouTubie”, czy może lepiej zachęca: “Jak zoptymalizować filmy na YouTube? 5 Porad”.

Opis — który będzie zawiera najważniejsze informacje dotyczące filmu oraz słowa kluczowe, które ułatwią wyszukiwanie filmu. Nie zapomnij dodać linki odsyłające do Twoich mediów społecznościowych i strony internetowej.

Tagi — to słowa lub wyrażenia, które kategoryzują wideo, np. “#opytmalizacja SEO”, „#video marketing”, “5 porad do lepszego SEO” itp.

Miniaturka filmu — nie jest to związane stricte z SEO, ale jest bardzo ważna. Wspominam o tym, ponieważ jest bardzo często pomijanym elementem. Jesteśmy wzrokowcami i oceniamy książki po okładce. Dlatego wykorzystaj to pierwsze wrażenie na Twoją korzyść, zadbaj o estetyczną miniaturkę filmów.

Inne pomysły — Możesz nawiązać współpracę z portalem branżowym. Jeżeli przygotowałeś ciekawą i merytoryczną treść, stanie się ona bardzo atrakcyjna dla innych mediów. Ich rola polega właśnie na tworzeniu treści i z chęcią wykorzystają Twoje filmy.

Wykorzystaj kontakty własnych pracowników,  poproś ich o udostępnienie treści, np. na ich profilach LinkedIn. Takie polecenie będzie inaczej odbieranie niż post udostępniony przez profil firmowy. Zyskują na tym wszyscy, firma zyskuje większy zasięg, a pracownik buduje swoją markę udostępniając wartościową treść.

Płatna reklama — Wysoki zasięg organiczny nie jest w dzisiejszych czasach gwarantowany, więc warto pomyśleć o płatnej reklamie, w szczególności na początku, aby zbudować podstawowe grono odbiorców.

Co zrobić dalej?

Teraz do dzieła! Przeczytaj jeszcze raz powyższe pytania i zacznij na nie odpowiadać. Te odpowiedzi staną się fundamentem Twojej strategii video marketingowej, łatwiej będzie zacząć i wytyczyć kierunek działania. Jeśli chcesz rozpocząć działania związane z video marketingiem, z chęcią pomożemy przygotować i wyprodukować Tobie treść wysokiej jakości. Happy New Media zajmuje się produkcją treści wideo. Pomożemy doradzić, nagrać i zmontować video wysokiej jakość. Szczegóły

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *